Hopp til innhold
BKK
  • bkkmobil.no
  • Languages
  • Nettstedskart
  • Feilmelding
  • Kontakt oss

Anlegg og utbygging

Du er her: bkk.no » Om oss » Anlegg og utbygging » Kraftverk og vassdrag » Herlandsfossvassdraget » Møllefossen kraftverk

Møllefossen kraftverk

Møllefossen kraftverk utnytter det ni meter høye fallet mellom Herlandsvatnet og sjøen i Fotlandsvåg.

Alt vannet som renner gjennom hovedkraftverket på Herland, blir her brukt en gang til. Anleggsarbeidet startet i mai 1990 og ble avsluttet nøyaktig ett år senere.

Møllefossen kraftverk ligger diskret til i fjellsiden innerst i Fotlandsvågen. Dette anleggsarbeidet satte andre krav til utbyggeren enn tidligere. Det skulle gjøres midt i Fotlandsvåg sentrum, og en måtte ta hensyn til både trafi kk og miljø. Resultatet skulle ikke bare gi produksjonsøkning, men det skulle også se vakkert ut.

All steinen etter sprengningsarbeidet ble brukt til å utvide idrettsplassen i Fotlandsvåg. Dessuten ble det bygget en vakker park over kraftstasjonen.

Tekniske data
Kraftverk Møllefossen
Kommune Osterøy
Nedslagsfelt 73,7 km2
Tilsig 174,8 mill m3
Driftstunnel, lengde 1,68 km
Driftstunnel, tverrsnitt 8 m2
Fallhøyde 9 m
Ytelse 0,95 MW
Turbin 1 kaplan
Midlere årsproduksjon 3,5 GWh
Ferdig utbygd 1991/1995

Kort om BKK

Stiftet i 1920 og eies av Statkraft og 17 kommuner på Vestlandet. BKK er et av Norges største selskaper innenfor produksjon, engrosomsetning og transport av elektrisk kraft. Ca. 5 prosent av landets totale vannkraft produseres av BKK.

 

Funksjoner for deling og utskrift av denne siden:

E-post Twitter Facebook LinkedIn Lag PDF Utskriftsversjon
BKK er eid av Statkraft og 17 kommuner på Vestlandet - Bergen, Askøy, Lindås, Fjell, Sund, Kvam, Meland, Radøy, Voss, Øygarden, Austrheim, Vaksdal, Gulen, Høyanger, Fedje, Masfjorden og Granvin.