Du er her: bkk.no » Om oss » Anlegg og utbygging » Kraftverk og vassdrag » Modalsvassdraget » Nygard kraftverk
Nygard kraftverk er ett av få pumpekraftverk her til lands og det er BKKs første.
Pumpekraftverket, som ble satt i drift i 2005, kan utnytte vannet flere ganger. Det produserer kraft når strømprisene er høye. Med lave priser kobler BKK inn reversen og pumper vann opp til Skjerjevatn, et høyereliggende magasin, og lagrer vannet der i påvente av prisoppgang.
Pumpekraftverket har små negative følger for miljøet fordi utbyggingen ikke medførte nye inngrep i elver og vann. Alt er regulert fra før.
Med Nygard pumpekraftverk økte BKKs samlede produksjon med 74 GWh i året, eller like mye som energiforbruket i 3700 husstander.
| Tekniske data | |
|---|---|
| Kraftverk | Nygard |
| Kommune | Modalen |
| Nedslagsfelt | 28,1 km2 |
| Tilsig | 110 mill m3 |
| Driftstunnel, lengde | 2,5 km |
| Driftstunnel, tverrsnitt | 18/22 m2 |
| Trykkhøyde | 450 m |
| Ytelse | 56 MW |
| Turbin | 1 francis |
| Midlere årsproduksjon | 91 GWh |
| Ferdig utbygd | 2005 |
Stiftet i 1920 og eies av Statkraft og 17 kommuner på Vestlandet. BKK er et av Norges største selskaper innenfor produksjon, engrosomsetning og transport av elektrisk kraft. Ca. 5 prosent av landets totale vannkraft produseres av BKK.