Du er her: bkk.no » Om oss » Media » Nyheter og pressemeldinger » Konsesjon til fjernvarme i Loddefjord
16.08.2010
BKK Varme har fått konsesjon for fjernvarme basert på bioenergi i Loddefjord. Flere store borettslag står klare til å bytte ut oljefyring med fjernvarme.
Skisse av varmesentralen med fasade mot øst (Illustrasjon Wiborg Arkitektur & Plan)
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) ga konsesjon like før helgen. Bydelen i Bergen Vest kan etter planen få fjernvarme i 2012.
- Initiativet kom fra Stor Bergen Boligbyggelag som kontaktet oss med ønske om et fjernvarmeanlegg i området. Anlegget skal først og fremst forsyne eksisterende bygg, sier prosjektleder Gunnar Hernborg i BKK Varme.
Ca. 12 000 tonn mindre CO2
Konsesjonssøknaden inneholdt et miljøregnskap som viser at et fjernvarmeanlegg kan redusere utslippet av CO2 med hele 11 800 tonn fordi fossil energibruk fases ut.
Den primære varmekilden i anlegget vil være biobrensel basert på returtrevirke fra byggebransjen Dette treavfallet skal kvernes til flis før det brennes i en varmesentral.
- Biobrenselanlegget vil få utvidet rensing og bli dimensjonert for å produsere 30 GWh varme i året. Det tilsvarer oppvarmingsbehovet i 3000 eneboliger. Til sammenligning leverer det store fjernvarmeanlegget i Bergen seks ganger så mye varme i dag, forteller Hernborg.
Kan varme opp Vestkanten kjøpesenter
Konsesjonsområdet ligger mellom Loddefjordveien, Vadmyrveien og Hetleviksåsen. I tillegg til fire borettslag er også tre kommunale bygg og Vestkanten kjøpesenter blant de aktuelle kundene. Investeringsbehovet er kalkulert til i underkant av 120 millioner kroner.
Varmesentralen er planlagt på en tomt i Hetleviksåsen vest i Loddefjord. Tomten eies av Bergen kommune, som har planlagt å bruke den til parkering for et nytt friområde kalt Vestparken. BKK Varme har en god dialog med Grønn etat i kommunen om felles bruk av tomten.